BRCA - NORTH EAST - HALL OF FAME
North East Regional Champions    
           
Year  Indoor  Outdoor     
2WD  4WD  2WD  4WD     
2007 Tom Cockerill Richard Lowe Richard Lowe Richard Lowe    
2006 Richard Lowe Tom Cockerill Richard Lowe Paul Bradby    
2005 Richard Lowe Ben Riley Richard Lowe Richard Lowe    
2004 Ben Riley Richard Harper Paul Bradby David Snee    
2003 Paul Bradby Luke Sanders Neil Cragg Adam Skelding    
2002 Neil Cragg Luke Sanders Paul Bradby Paul Bradby    
2001 Paul Bradby  Luke Sanders Neil Cragg Luke Sanders    
2000 Paul Bradby  Luke Sanders David Snee  Paul Bradby     
1999     Ian Joyce & David Snee Ian Joyce    
1998     David Bailey Ian Kenningley    
1997     David Bailey Paul Bradby    
1993     N/A Ian Kenningley    
1992     Chris Fowle Jamie Booth    
           
North East Outdoor Regional Junior Champions
           
Year  Under Thirteen  Under Sixteen  Veterans
2WD  4WD  2WD  4WD  2WD 4WD
2007 Gregg Williams Gregg Williams Matthew Latham Matthew Latham Richard Isherwood Richard Isherwood
2006 Gregg Williams Thomas Moore Matthew Latham Matthew Latham    
2005 Gregg Williams Thomas Moore Bobby Scott Adam Carter    
2004 Adam Carter Adam Carter Tom Cockerill Tom Cockerill    
2003 Adam Carter Adam Carter Tom Cockerill Tom Cockerill    
2002 Emily Shields Emily Shields Tom Cockerill Tom Cockerill    
2001 Tom Cockerill Tom Cockerill Luke Sanders Luke Sanders    
2000 Carl Hopps  Carl Hopps  Luke Sanders  Luke Sanders     
1999 Carl Hopps Richard Harper Luke Sanders Luke Sanders    
1998 Luke Sanders Arslaan Butt Jonathan Carr Jonathan Carr    
1997 Luke Sanders Luke Sanders David Snee Paul Bradby    
1993 N/A Jonathan Clarke N/A Ian Kenningley    
1992 Stephen Evans Jonathan Clarke Martin Ellis Ian Kenningley    
           
North East Outdoor Regional Class Winners – 2WD
           
Year  F2  F3  F4  F5     
2007 Arslaan Butt Chris Pattinson Stephen Adams Wayne Collinson    
2006 Craig Collinson Gregg Williams Kevin Kitchen Bruce Thompson    
2005 Richard Lowe Richard Newbould James Storey Craig Collinson    
2004 Richard Lowe Steven Pierce Bobby Scott Richard Coates    
2003 Kevin Kitchen Richard Lowe Jonathan Carver Andrew Grason    
2002 Ben Riley Dave Grunhill Peter Newbould Jonathan Clarke    
2001 Simon Cook  Kevin Kitchen  James Dixon  Richard Lowe     
2000 Simon Cook  James Wright  Craig Mawson  David Crowther     
1999 David Snee Richard Newbould Christopher Clarke Tom Cockerill    
1998 David Snee Ben Riley  Richard Newbould N/A    
1997 David Snee Lee Charnock Mike Johnson N/A    
1993 N/A N/A N/A N/A    
1992 Miles Foster David Stokes Mark Christopher N/A    
           
North East Outdoor Regional Class Winners – 4WD
           
Year  F2  F3  F4  F5     
2007 Graham North Chris Cocker Mike West Lee Farrer    
2006 Craig Collinson Matthew Latham Thomas Moore Bruce Thompson    
2005 Richard Lowe Kash Kahn John Harris Gregg Williams    
2004 Graham North Stephen Kirk Glen Atterton Philip Showler    
2003 Graham North Damien Whittle Jonathan Clarke Stephen Adams    
2002 Graham North Dave Grunhill Paul Sykes Jonathan Clarke    
2001 Jonathan Carr David Crowther James Dixon Darren Batty    
2000 Jonathan Carr  Stuart Flamson  Craig Mawson  Chris Green     
1999 David Snee Ian Cockerill Christopher Clarke Tom Cockerill    
1998 Richard Simpson Ben Riley Ian Cockerill N/A    
1997 Paul Kemp Matthew Smithson Andrew Manning N/A    
1993 Ian Kenningley Danny Sweeby James Kemp N/A    
1992 Ben Quirk David Stokes Neil Deighton N/A